У чому традиційний підхід до навчання поступається інноваційному? Які новітні технології вчитель може використовувати і що це дасть? Короткий огляд.
Традиційні педагогічні засоби виховання, змісту й організації навчально-виховного процесу все частіше не спрацьовують. Через невідповідність темпів і характеру соціальних та педагогічних процесів виникають кризові явища в педагогіці. У результаті освітньо-виховні заклади не здатні впливати на дитину для формування цілісної особистості, вони не враховують індивідуальні, вікові та соціо-біопсихологічні особливості, неповторність особистості кожного.
ТРАДИЦІЙНА СИСТЕМА НАВЧАННЯ – БЕЗОСОБИСТІСНА, А ІННОВАЦІЙНА ОСВІТА – ЗОРІЄНТОВАНА НА УЧНЯ
Серед головних недоліків традиційної системи навчання називають: авторитарний стиль керівництва; домінування пояснювально-ілюстративного типу навчання і репродуктивної діяльності учнів; перевагу фронтальної роботи, обмеженість діалогічного спілкування; породжені цими факторами невміння і небажання дітей учитися; відсутність у них поцінування освіти, самоосвіти (саморозвитку). Слово «інновація» у педагогічній інтерпретації означає нововведення, що поліпшує хід і результати навчально-виховного процесу.
ОСВІТА МАЄ ПРИСТОСОВУВАТИСЯ ДО ЗМІН У СОЦІУМІ
Ще всередині минулого століття на Заході забили тривогу: учень не готовий до життя в новому суспільстві. Він, на думку менеджерів великих компаній, не здатний сам учитися, не вміє працювати з інформацією. «Технології завтрашнього дня, – пише О. Тоффлер, – потребують не мільйонів... людей, готових працювати в унісон на безконечно монотонних роботах, не людей, котрі виконують накази, не зморгнувши оком... а людей, котрі можуть приймати критичні рішення, котрі можуть знаходити свій шлях у новому оточенні, котрі достатньо швидко встановлюють нові стосунки в реальності, що швидко змінюється».
ЯКА ВОНА, ІННОВАЦІЙНА ОСОБИСТІСНО-ОРІЄНТОВАНА ОСВІТА? ОСНОВНІ ЗАСАДИ:
• дитина в школі – повноцінна особистість;
• метою освіти є становлення особистості;
• педагогічні відносини базуються на принципах гуманізації і демократизації;
• учень є суб'єктом навчальної діяльності;
• талановитою є кожна дитина;
• в основі навчання лежить позитивна Я-концепція особистості;
• навчання на основі успіху, відмова від примушування.
ЯКІ ТЕХНОЛОГІЇ ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ РЕАЛІЗАЦІЮ ПРИНЦИПІВ ОСОБИСТІСНО-ОРІЄНТОВАНОЇ ОСВІТИ? ОСЬ ДЕЯКІ З НИХ:
1. Групова (колективна) технологія навчання передбачає організацію навчального процесу, за якої навчання здійснюється у процесі спілкування між учнями (взаємонавчання) у групах. Що в результаті? У дітей формується внутрішня мотивація до активного сприйняття, засвоєння та передачі інформації, формуються комунікативні якості учнів, активізується розумова діяльність.
2. Ігрові технології навчання. Навчальні ігри мають за мету, окрім засвоєння навчального матеріалу, вмінь і навичок, ще й надання учневі можливості самовизначитися, розвивати творчі здібності, сприяють емоційному сприйманню змісту навчання.
3. Інтерактивне навчання. Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів; учитель і учень є рівноправними суб'єктами навчання. Завдяки Інтерактивному навчанню в учнів формуються навички (предметні та загальнонавчальні), виробляються життєві цінності; діти вчаться діяти спільно та розвивають комунікативні якості. Технологія передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, колективне розв'язання проблем.
4. Мультимедійні та мережеві технології – пов'язані із створенням та використанням мультимедіа-продуктів: електронних підручників, фільмів, мережевих навчальних ресурсів тощо. У цих продуктах об'єднаються текстова, графічна, аудіо- та відеоінформація, анімація. При цьому учні засвоюють інформацію за допомогою різних каналів сприйняття. Приклади навчання за допомогою засобів мультимедіа: експеримент «Розумники» (Smart Kids) для початкової школи (із використанням електронних освітніх ігрових ресурсів), проект «Е-Підручники» (із використанням цифрових копій шкільних підручників).
Джерело: http://social-science.com.ua/article/263
#розумники #тмрозумники #інновації #навчання #школа
ТМ "РОЗУМНИКИ" – комплексні рішення для освіти
тел: +38 (044) 483-99-94
е-mail: info@rozumniki.ua
Інноваційні рішення для освіти: rozumniki.com
Електронні підручники: e-pidruchnyky.net
Мультимедійні підручники: rozumniki.net
Педагогічні ігри: http://edugames.rozumniki.ua
Педагогічні ігри: http://rozumniki.info